Transformacja zarządzania wodno-kanalizacyjnymi usługami w Józefowie dzięki nowej oczyszczalni ścieków
Nowa oczyszczalnia ścieków w Józefowie stanowi kluczowe znaczenie dla rozwoju infrastruktury miejskiej. Wdrożenie tej innowacyjnej infrastruktury pozwoliło lokalnym władzom na samodzielne zarządzanie systemem wodno-kanalizacyjnym, przyczyniając się do znacznej poprawy jakości oczyszczania ścieków.
Proces powstawania józefowskiej oczyszczalni był pełen niespodzianek i nieprzewidywalnych wydarzeń. Decyzja o jej budowie wynikała z potrzeby uwolnienia się od zależności od zewnętrznego dostawcy usług kanalizacyjnych, z którym współpraca była wymagająca. Rok 2012 przyniósł początek prac nad wyborem najbardziej efektywnej technologii oczyszczania, zainspirowanej obserwacją podobnych rozwiązań stosowanych w kraju i za granicą.
Decyzja zapadła na rzecz koncepcji mechaniczno-biologicznej oczyszczalni, opartej na technologii osadu czynnego, która umożliwia jednoczesne usuwanie tzw. biogenów (głównie związków azotu i fosforu). Zarządzanie oczyszczalnią powierzono firmie Hydrosfera Józefów, która od 2010 roku specjalizuje się w obszarze gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie miasta.
Od początku realizacji projektu napotkano na szereg trudności. Pomimo uzyskania dofinansowania od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, długotrwałe spory sądowe z organizacjami ekologicznymi spowodowały wygaśnięcie terminu na wykorzystanie przyznanych środków. Wobec takiej sytuacji, samorząd Józefowa podjął ryzykowną decyzję o finansowaniu inwestycji ze środków własnych. Ostateczna umowa z wykonawcą projektu, wybranym w drodze przetargu, została zawarta jesienią 2017 roku, a od sierpnia 2019 roku nowa oczyszczalnia stała się głównym punktem odbioru ścieków miejskich.