Rehabilitacja domowa po urazie kolana

Przywrócenie sprawności po urazie/kontuzji jest wyzwaniem zarówno dla pacjenta jak i fizjoterapeuty. W przypadku stawu kolanowego dochodzi często do mnogich mikro urazów, co oznacza że rzadko uszkodzeniu ulega tylko jedna struktura w kolanie. Często podczas dużych sił działających na staw kolanowy dochodzi do jednoczesnego uszkodzenia więzadeł, łąkotek i mięśni. Zabiegi naprawcze wykonywane są laparoskopowo czyli technikami małoinwazyjnymi jednak po urazie i zabiegu kolano wymaga profesjonalnej opieki ze strony fizjoterapeuty na początku w warunkach rehabilitacji domowej.
Dlaczego tak ważna jest rehabilitacja po urazie kolana?
Najczęściej podczas urazu stawu kolanowego dochodzi do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, więzadeł pobocznych i łąkotki przyśrodkowej oraz bocznej. Uraz nie musi być wynikiem aktywności sportowej czasami nawet osoby nie trenujące w trakcie aktywności codziennej jak schodzenie po schodach lub nieuważne zejście z niewielkiej wysokości może spowodować zerwanie lub częściowe uszkodzenie więzadła. Poza nasilającym się bólem i obrzękiem stawu pacjenci często wspominają że podczas urazu słyszeli charakterystyczny dźwięk „trzasku”.
W niektórych przypadkach leczenie operacyjne nie jest niezbędne, kiedy na przykład doszło do częściowego zerwania więzadła ACL. W takich przypadkach rehabilitacja domowa Warszawa | Aktywna Klinika to dobry wybór, gdzie formą leczenia jest tzw. leczenie zachowawcze, dzięki czemu pacjent odzyskuje kontrole nad uszkodzonym stawem kolanowym. W przypadkach leczenia operacyjnego, jak przeszczep więzadła krzyżowego przedniego czy szycie łakotki przyśrodkowej rehabilitacja po operacyjna jest jedyną szansą na odzyskanie sprawności pacjenta.
Jak długo trwa rehabilitacja po urazie kolana?
Czas trwania rehabilitacji po urazie kolana uzależniony jest od wielu czynników pierwszy najistotniejszy to jakie struktury uległy uszkodzeniu i w jakim stopni. Jeśli był to uraz wielu elementów stawu kolanowego to zacznie wydłuża to czas rehabilitacji i w przypadku uszkodzenia ACL oraz łakotki przyśrodkowej rehabilitacja trwa od 2 do 6 miesięcy. W niektórych trudniejszych przypadkach doprowadzenie do pełnej sprawności funkcjonalnej może zając nawet rok.
W izolowanych niewielkich uszkodzeniach łąkotki lub więzadła ACL proces rehabilitacji zajmuje od 2 do 4 miesięcy, wszystko zależy również od samego pacjenta regularności spotkań i ćwiczeń. Każdy pacjent reprezentuje również indywidualny próg bólowy, oraz zdolność do gojenia i naprawy uszkodzonych tkanek te czynniki mają duży wpływ na proces powrotu do sprawności.
Jakie ćwiczenia po urazie kolana?
To jakie ćwiczenia wykonuje się po urazie czy zabiegu naprawczym w obrębie kolana zależy od rodzaju uszkodzeń i indywidualnego badania funkcjonalnego, które przeprowadza fizjoterapeuta. Rodzaj postępowania fizjoterapeutycznego zależy również od czasu jaki upłynął od urazu. W większości przypadków urazu stawu kolanowego w pierwszym etapie stosuje się zasadę PRICE czyli Protect (ochrona), Rest (odpoczynek), Ice (lód), Compression (ucisk) i Elevation (uniesienie).
Na dalszym etapie redukuje się obrzęk limfatyczny stawu, oraz rozpoczyna delikatne ćwiczenia wspomagane i w częściowym odciążeniu, wyprostu i zgięcia aby stopniowo przywracać prawidłowy zakres ruchu w stawie kolanowym. Z czasem ruch wykonywany jest czynnie z oporem i rozpoczyna się fazę treningu medycznego. Ta forma ćwiczeń to kontrolowane wykroki, przysiady, ćwiczenia na dysku sensorycznym czy nierównym podłożu, aby przywrócić prawidłowa siłę mięśni stawu kolanowego jak mięsień czworogłowy czy grupa kulszowo-goleniowa.
W ostatnim etapie pacjent wykonuje ćwiczenia indywidualnie dobrane przypominające intensywny trening funkcjonalny ten etap przygotowuje pacjenta do powrotu do sprawności z przed urazu, aby mógł bezpiecznie wrócić do ulubionej aktywności sportowej. W tych ćwiczeniach uwzględnia się wykonywaną dyscyplinę sportowa i jej specyfikę. Umożliwia to zabezpieczenie pacjenta przed kolejnymi powtarzalnymi urazami kolana.
Jakie zabiegi rehabilitacyjne na uraz kolana?
Wśród najpopularniejszych zabiegów fizykoterapii wykonywanych po urazie stawu kolanowego są ultradźwięki, pole magnetyczne, leczenie zimnem czyli krioterapia, laseroterapia na bliznę po zabiegową i elektroterapia mięśni. Do najnowszych typów zabiegów fizykalnych stosuje się terapie TECAR, INDIBA, TENS, czy drenaż limfatyczny z użyciem nogawek uciskowych.
Zabiegi fizykalne stanowią uzupełnienie terapii zaplanowanej przez fizjoterapeutę w której wykorzystywana jest najnowsza i sprawdzona wiedza, doświadczenie oraz indywidulne podejście do tematu rehabilitacji domowej po urazie kolana.