Nowa rzeźba patrona biblijnego wzbogaca panoramę Józefowa

Nowa rzeźba patrona biblijnego wzbogaca panoramę Józefowa

W malowniczym miasteczku Roztocza, Józefowie, nad miastem zaczyna górować nowo postawiona statua biblijnego patrona. Osiągająca wysokość ponad 2,5 metra, posadowiona na solidnym, granitowym cokole mierzącym przeszło 10 metrów, ta monumentalna rzeźba stała się nowym elementem krajobrazu centrum miasta.

Autorem tej imponującej figury jest Wojciech Mendzelewski, rzeźbiarz związany z UMCS w Lublinie. Jak podkreśla burmistrz Józefowa, Roman Dziura, pomimo swej efektowności i monumentalnych rozmiarów, rzeźba nie dominuje nad otaczającą ją architekturą miejską. Oficjalne odsłonięcie kolumny zaplanowano na dzień józefowskiego odpustu, który odbędzie się 19 marca.

Równie ważny jak sama figura jest fakt, że inwestycja była wspólnym przedsięwzięciem gminy Józefów i Stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa. To właśnie dzięki staraniom tej organizacji udało się pozyskać środki finansowe na realizację projektu – 200 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do projektu gmina dołożyła dodatkowo 125 tys. zł ze swoich środków.

Całe przedsięwzięcie nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście zbliżającej się rocznicy 300-lecia założenia Józefowa, której akt lokacyjny datowany jest na 3 grudnia 1725 roku. Figura ma stanowić jedno z wydarzeń upamiętniających to historyczne wydarzenie.