Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Rządzący zapowiadają, prezydent Duda apeluje jednak o rozsądek

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Rządzący zapowiadają, prezydent Duda apeluje jednak o rozsądek

Plan rządzących na skierowanie wniosku do Trybunału Stanu przeciwko Adamowi Glapińskiemu, prezesowi Narodowego Banku Polskiego (NBP), został ogłoszony. Prezydent Polski, Andrzej Duda, zdecydował się jednak wezwać wszystkich do zachowania zdrowego rozsądku, podkreślając kluczową rolę stabilności finansowej kraju oraz utrzymania solidnej pozycji Polski na globalnym rynku finansowym.

Jednocześnie Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyraził swoje zdanie na temat sprawy Glapińskiego. Według niego, decyzje podjęte przez prezesa NBP miały partyjny charakter i nie spełniały wymogów ustawowych. W odpowiedzi na te oskarżenia, minister finansów, Andrzej Domański, zadeklarował publicznie, że nie zamierza brać bezpośredniego udziału w konflikcie z prezesem NBP.

W programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”, znalazła się deklaracja postawienia przed Trybunałem Stanu kluczowych osób związanych z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Wśród wymienionych osób znalazło się nazwisko Adama Glapińskiego, prezesa banku centralnego. Premier Donald Tusk poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, po spotkaniu Rady Ministrów, że „wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest przygotowany i gotowy do złożenia”, co według niego nastąpi w najbliższych dniach.