Festiwal Oręża Polskiego nad Zalewem Janowskim

Festiwal Oręża Polskiego nad Zalewem Janowskim

W ostatnią niedzielę, 15 sierpnia miało miejsce wspaniałe wydarzenie historyczne. Nad Zalewem Janowskim odbył się Festiwal Oręża Polskiego zorganizowany w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. Był doskonałą okazją i olbrzymią atrakcją nie tylko dla miłośników historii. Na zainteresowanych czekały liczne atrakcje, dostępne bezpłatnie. Zarówno dorośli, jak i najmłodsze pociechy miały okazję podziwiać fenomenalne parady oraz przybliżyć sobie wiadomości o Bitwie pod Chocimiem. Co organizatorzy zaplanowali na ten dzień?

Grupy rekonstrukcyjne i nie tylko

Nad Zalewem Janowskim znalazło się wiele grup rekonstrukcyjno-historycznych, które przybyły specjalnie na to wydarzenie z całego kraju. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu miało miejsce o godzinie o 14 i było zwieńczone wystrzałami armatnimi. Jednak już od godziny 10 na miejscu zjawiały się poszczególne grupy, które rozstawiały swoje obozowiska. Co więcej na pół godziny przed otwarciem miała miejsca oficjalna parada wszystkich uczestników wydarzenia. Było więc na co popatrzeć. Piętnaście minut później nastąpiła fenomenalna rekonstrukcja Bitwy pod Chocimiem. Nie bez przyczyny, w tym roku bowiem ma miejsce 400 rocznica tego ważnego w historii wydarzenia. Udział w bitwie wzięła polska husaria oraz artyleria. Było głośno ale i bardzo realistycznie, choć z pewnością mniej krwawo.

Co poza tym czekało na wszystkich uczestników?

Festiwal Oręża Polskiego połączył miłośników historii, oręża a także zupełnie przypadkowe osoby, które były ciekawe różnorodnych strojów i osprzętowania na przestrzeni polskiej armii. Po zakończonej rekonstrukcji bitwy nastąpiła prezentacja poszczególnych grup rekonstrukcyjnych. Widzowie mieli okazję zobaczyć okresy historyczne.:

  • Średniowiecza
  • XVII wieku
  • Kawalerii polskiej
  • Księstwa Warszawskiego
  • Powstania styczniowego
  • 1920 roku
  • Początku II wojny światowej oraz partyzantki w tym okresie

Po zakończonych prezentacjach na wszystkich uczestników czekała wieczorna atrakcja. Na plenerowej scenie wystąpił popularny zespół Brathanki. Impreza należała do udanych.