Festiwal Śladami Singera

Festiwal Śladami Singera

Wydarzenie, które po roku nieobecności wróciło na tereny Józefowa. Fantastyczny festiwal Śladami Signera, podczas którego wolontariusze i artyści przemierzają wiele miejscowości, aby dawać radość i edukować mieszkańców różnych gmin. Pomysł cieszy się dużą sympatią, gdyż pozwala na swobodne obcowanie ze sztuką. Każda miejscowość przyjmuje ich na dwie doby, podczas których dają uliczne spektakle.

Od Kraśnika do…

Wydarzenie rozpoczęło się 16 lipca w Kraśniku. P dwóch dniach artyści udali się w podróż. 10 dni później aktorzy dotarli do Józefowa. W poniedziałkowe popołudnie dali występ plenerowej instalacji artystycznej „Singer kontra Singer”. Ponadto zaprezentowali festiwalową gazetkę „Sztukmistrz”, która dla każdej miejscowości przygotowywana jest zupełnie inaczej. Ciekawe doświadczenie było powiązane z solidną dawką historii. Poprzez postać tytułowej postaci, artyści opowiadali o losach Żydów na ziemiach lokalnych gmin. Dodatkowo o godzinie 20 w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął się muzyczno-liryczny spektakl pt. „Opowieści z Nocy”, po którym wszystkie zainteresowane osoby mogły zamienić kilka słów z jego wykonawcami.

Kim był Isaac Signer? Skąd pomysł na festiwal?

Wybitny dziennikarz, prozaik, pisarz i laureat Nagrody Nobla. Wybitna postać ważna nie tylko dla Polaków, ale również Amerykanów i Żydów. Przetrwał wojnę i umarł dopiero w 1991 roku na Florydzie. Jego dzieła są obecnie doceniane na całym świecie. Pisał bowiem o żydach, jego postaci przejmowały wiele cech po nim samym. Nawet widmo Holocaustu wydawało się przedstawiane z pewnej perspektywy. Pomysł festiwalu narodził się dawno temu.