Program Stypendialny Horyzonty

Program Stypendialny Horyzonty

Rekrutacja do nowej edycji programu wspierającego młode talenty

Program Stypendialny Horyzonty znowu będzie promował zdolną młodzież – 15 lutego 2022 r. ruszyła rekrutacja do projektu, którego celem jest wspieranie uczniów z całej Polski. Zgłoszeń można dokonywać do końca marca 2022 r.

Program, którego inicjatorem  jest Fundacja EFC (Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego) już od dwunastu lat aktywnie wspiera młodzież, która wkracza na następny szczebel edukacji, czyli jest zainteresowana kontynuowaniem nauki w renomowanych liceach i technikach.

Hasło przewodnie projektu „Wiele dróg, jedno stypendium” mówi wiele o jego celach – jest to wspieranie zdolnej młodzieży, która chce się rozwijać w różnych kierunkach.

Horyzonty to popularny program stypendialny, który pomaga młodym ludziom wejść twórczo w dorosłe życie.

Do udziału w nim zaproszeni są młodzi ludzie kończący szkoły podstawowe, pochodzący z mniejszych miejscowości, którzy nie obawiają się wyjazdu do większego ośrodka miejskiego, w którym chcieliby kontynuować naukę już na poziomie średnim.

Misja Fundacji im. Romana Czerneckiego

Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego została stworzona przez syna patrona i jest nadal prowadzona przez kolejnych członków jego rodziny.

Roman Czernecki to jedna z najwybitniejszych postaci w polskiej edukacji. Jego główna aktywność przypadła na najtrudniejsze lata II wojny światowej, kiedy był jednym z głównych twórców systemu tajnego nauczania na Kielecczyźnie.

Wybitnemu pedagogowi udało się stworzyć jedną z największych szkół konspiracyjnych w okupowanej Polsce. Uczyło się w niej niemal tysiąc dzieci, głównie pochodzących z rodzin chłopskich. Wojna nie była dla Czerneckiego i współpracujących z nim nauczycieli przeszkodą do przeprowadzania egzaminów maturalnych.

Dzisiejszemu patronowi fundacji udało się uniknąć aresztowania przez Niemców za działalność konspiracyjną – również w ramach ZWZ, a później AK. Z powodzeniem kontynuował działalność w szkolnictwie również po wojnie, choć nie było to najłatwiejsze, z uwagi na możliwe prześladowania ze strony UB.

Profesor Czernecki, dzięki działalności fundacji, jest honorowany w sposób, którego z pewnością sam by sobie życzył – instytucja kontynuuje jego wielkie dzieło wspierania ambitnej i uzdolnionej młodzieży.

Jeden komentarz o “Program Stypendialny Horyzonty

  1. Fajnie, ze są takie stypendia, dzięki temu nawet dzieci z biedniejszych rodzin mają szansę na rozwój i zdobycie dobrej pracy.

Comments are closed.