Ważna informacja dla właścicieli kotów i psów

Ważna informacja dla właścicieli kotów i psów

Zagrożenie wścieklizną

Powiat otwocki jest jednym z kilku na terenie województwa mazowieckiego, uznanych za tereny zagrożone wystąpieniem wścieklizny. W związku z tym od 31grudnia 2021 r. właściciele psów i kotów są zobowiązani do należytego chronienia swoich zwierząt.

Wojewoda Mazowiecki wydał nakaz trzymania psów i kotów w domu (psów również na uwięzi albo na zagrodzonym terenie) oraz szczepienia kotów.

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez wojewodę konieczne jest zaszczepienie kota przeciwko wściekliźnie do trzydziestu dni od dnia, w którym kot ukończył trzeci miesiąc życia.

Następne szczepienia muszą być wykonywane co najmniej co dwanaście miesięcy licząc od daty wykonania ostatniego szczepienia.

Zagrożenie wścieklizną obejmuje wiele miejsc na terenie województwa mazowieckiego, nie wyłączając niektórych dzielnic Warszawy. Rozporządzenie dotyczy również wszystkich miejscowości w powiecie otwockim.

Obowiązkowe szczepienia psów i kotów

W Polsce obowiązuje nakaz szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie. Szczepień tych dokonują weterynarze, którzy prowadzą zakłady lecznicze dla zwierząt.

Niezastosowanie się do obowiązku jest karane mandatem w wysokości do pięciuset złotych.

Obecnie sytuacja w województwie mazowieckim jest dość poważna, w 2021 roku wykryto ponad sto przypadków wścieklizny. W związku z tym konieczne jest przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi tej niebezpiecznej choroby, o której nie zawsze się pamięta.

Jedyną skuteczną metodą są szczepienia zwierząt domowych. Od kilkunastu miesięcy prowadzone są działania mające na celu promocję szczepień przeciwko wściekliźnie.

W najbliższym czasie planowane jest również przeprowadzenie akcji edukacyjnej, skierowanej do dzieci i młodzieży. Celem projektu jest uświadomienie realnych zagrożeń dla zdrowia i życia, które wiążą się z zakażeniem tą groźną chorobą.

Jeden komentarz o “Ważna informacja dla właścicieli kotów i psów

  1. Wścieklizna straszna choroba, nie zapominajcie o szczepieniu zwierzaków domowych, bo jest to groźna choroba zarówno dla zwierząt, jak i ludzi

Comments are closed.