Szukasz chwili wytchnienia? Przyjedź do Józefowa

Szukasz chwili wytchnienia? Przyjedź do Józefowa

Lasy, rzeki, plaże, wysepki, piaski, szlaki turystyczne – i to wszystko w odległości niespełna dwudziestu kilometrów od centrum aglomeracji?

Jeśli cenisz takie turystyczne „połączenia” – na pewno nie zawiedziesz się, odwiedzając Józefów, niewielkie miasto, zanurzone wśród lasów (niemal 30 procent powierzchni miejscowości zajmują tereny zielone), położone w sąsiedztwie Warszawy.

Miasto leży w Dolinie Środkowej Wisły, u zbiegu trzech rzek: Świdra, Wisły oraz Mieni, na Nizinie Środkowomazowieckiej. Warunki naturalne determinowały rozwój dzisiejszych terenów Józefowa, które od dziesiątek lat były doceniane jako miejsce idealne do wypoczynku, szczególnie dla mieszkańców coraz intensywniej rozwijającej się stolicy Polski.

Nie jest przesadą stwierdzenie, że Józefów, podobnie jak inne miejscowości powiatu otwockiego stanowią zielony azyl, nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale również dla odwiedzających ją turystów. Dzięki łatwym połączeniom z centrum Warszawy – dojazd do Józefowa jest szybki i komfortowy.

Zastanawiasz się, czy warto spędzić tu np. jeden dzień, gdy głównym celem Twojej podróży jest Warszawa? Zdecydowanie tak, szczególnie, gdy masz za sobą intensywne zwiedzanie stolicy.

Niedaleki Józefów pozwoli Ci zwrócić uwagę również na inne walory Mazowsza, które jest regionem wyjątkowym, zarówno pod względem urbanistycznym, architektonicznym, jak i przyrodniczym oraz historycznym.

Nie zawsze w taki sposób postrzegamy Mazowsze – tym bardziej takie miasta, jak Józefów pozwolą nam odkryć wyjątkowe oblicze tego pięknego i inspirującego regionu Polski.

Doceniasz piękno krajobrazu? Józefów to idealne miejsce dla Ciebie!

Gdy przyjedziemy do Józefowa – urzeknie nas piękno tutejszego krajobrazu, w którym (co nie zawsze jest regułą), panuje harmonia między naturalnymi warunkami przyrodniczymi i architekturą. Mowa tutaj o słynnych świdermajerach – zarówno zabytkowych, jak i nowych willach, budowanych z zachowaniem charakterystycznych elementów nadświdrzańskiego stylu.

Drewniane wille, z werandami i ażurowym elementami dekoracyjnymi, zanurzone w zieleni ogrodów i lasów, są doskonałym architektonicznym „zwieńczeniem” pełnego uroku, naturalnego krajobrazu, który od wielu lat jest chroniony. Dzięki temu nie uległ degradacji ani żadnym zmianom, które nie byłyby korzystne, zarówno dla „oblicza” józefowskich okolic, jak i dla tutejszej fauny i flory.

Jeśli jesteś miłośnikiem ptaków, docenisz także i tę „rozśpiewaną” odsłonę Józefowa – najsłynniejsza tutejsza rzeka, Świder, u swojego ujścia, tworzy liczne łachy, wysepki i mielizny, które stanowią doskonałe warunki do bytowania ptaków wielu gatunków, w tym chronionych. W związku z tym osoby o zacięciu ornitologicznym, z pewnością nie powinny omijać Józefowa w drodze do Warszawy.

Tereny Józefowa i okolic to miejsca doskonałe, zarówno dla zwolenników pieszych wędrówek, jazdy na rowerze i na nartach, jak i spływów kajakowych. Czekają tu na Ciebie również torfowiska i wydmy, porośnięte lasami sosnowymi, które do złudzenia przypominają krajobraz górski. Jeśli uważasz, że to niemożliwe – wybierz się na wędrówkę jednym ze szlaków PTTK na terenie Józefowa, którego nazwa – „Piaszczystą percią” – mówi wiele o jego wyjątkowości.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Park stworzono pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w celu ochrony bogactwa tutejszego krajobrazu i przyrody. W ten sposób chronionych jest kilkanaście tysięcy hektarów położonych m.in. na terenie warszawskich dzielnic Wawer i Radość, Otwocka, Karczewa oraz Józefowa.

Największym bogactwem przyrodniczym tego terenu są lasy sosnowe oraz torfowiska, które stanowią naturalne stanowisko dla wielu gatunków ptaków. Jest ich tu nawet dwieście gatunków.

Wyznaczono tu ścieżki turystyczne dla pieszych, narciarzy oraz rowerzystów, które pozwalają zwiedzić Józefów i okolice. Trasy wiodą nie tylko pośród pięknych krajobrazów leśnych i wodnych, ale również okolicznych wsi, w których pasjonaci kultury ludowej mogą bezpośrednio zapoznać się z tradycjami mazowieckiego folkloru.

Nie brakuje również szlaków, które zainteresują miłośników historii – wyznaczono je tak, aby móc poznać miejsca, w których działały oddziały AK, o których przypominają dziś pomniki oraz pozostałości po fortyfikacjach.

Trasy przyrodniczo-historyczno – etnograficzne

„Na styku cywilizacji i chronionej przyrody” to jeden ze szlaków stworzonych z myślą o osobach zainteresowanych zarówno dziedzictwem przyrodniczym, jak i historycznym odwiedzanych miejsc. Prowadzi m.in. do Otwocka. Liczy ponad 25 kilometrów.

Około 25 kilometrów łącznie liczą również dwie popularne trasy – „Celestynowskie rezerwaty” i „Przez lasy celestynowsko-otwockie”, które biegną wśród borów i torfowisk, m.in. w pobliżu malowniczego Celestynowa i okolicznych wsi, w których do dziś kultywuje się bogate tradycje folklorystyczne.

Szczególną ścieżką przyrodniczo-historyczną jest również „Szlak rezerwatów przyrody południowej części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego”, który na niemal trzydziestu kilometrach wiedzie wśród rezerwatów znajdujących się na terenie dawnej Puszczy Osieckiej i pośród okolicznych wsi, w których do dziś nie brakuje elementów charakterystycznych dla historycznej zabudowy mazowieckiej prowincji.

Osoby interesujące się historią powinny się skierować do Śródborowa, gdzie ma swój początek szlak „Wśród borów”, który pozwala zaznajomić się z bogatymi zasobami tutejszego ekosystemu leśnego, ale również z niedaleką historią, której świadkiem jest znajdujący się tu pomnik upamiętniający walki żołnierzy Armii Krajowej. Uwagę zwracają także pozostałości niemieckich fortyfikacji.

To tylko niektóre z wielu szlaków cieszących się dużym zainteresowaniem turystów, ceniących sobie aktywny wypoczynek, który nie wymaga szczególnej kondycji, pozwala jednak na zrelaksowanie się w sprzyjającym zdrowiu krajobrazie.

Rezerwaty przyrody w Józefowie

Najstarszym rezerwatem na terenie Józefowa jest utworzony w 1978 r. Rezerwat Świder. W roku 1998 ustanowiono kolejny rezerwat przyrody w Józefowie – jest to Rezerwat Wyspy Świderskie. Już rok później powstał natomiast Rezerwat Wyspy Zawadowskie.

Rezerwat Świder

Zajmuje niemal 240 hektarów. Chroni cenne przyrodniczo tereny ukształtowane przez rzeki Świder oraz Mienia. Dzięki rezerwatowi udało się zachować w pierwotnym stanie niemal połowę biegu Świdra, co zaowocowało utrzymaniem naturalnej linii rzeki i towarzyszących jej charakterystycznych form, takich jak małe wodospady, piaszczyste wysepki i łachy, z typową dla takich terenów fauną i florą.

Pośród nich wyróżniają się takie gatunki ptaków jak dzięcioły, zimorodki i jaskółki, a wśród roślin, typowe okazy, charakterystyczne dla brzegów rzek, a także roślinność wodna.

Rezerwat Przyrody Wyspy Świderskie

Miejsce chronione od lat 90. XX w., które warto odwiedzić, żeby zobaczyć zachowane w bardzo dobrym stanie (co w naszych czasach nie jest już tak oczywiste, jak jeszcze np. sto lat temu) formy typowe dla ujścia rzek takich jak Świder. Są to: niewielkie, ale liczne wysepki, piaszczyste plaże oraz łachy.

To ponad pięćset kilometrów chronionego prawnie krajobrazu, w którym królują ptaki (sto kilkadziesiąt gatunków, w tym okazy rzadkie). Znajdują tu również doskonałe warunki do rozwoju liczne gatunki roślin, typowych dla środowiska rzecznego, które z racji regulowania systemów rzecznych, nie są spotykane tak powszechnie na terenie Polski, jak kiedyś.

Rezerwat Wyspy Zawadowskie

To kolejny rezerwat ustanowiony w tym samym czasie, w celu ochrony ekosystemu środkowego biegu Wisły. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie w naturalnej odsłonie zarówno świata flory, jak i fauny, charakterystycznych dla obszarów nadrzecznych w tej części Europy.

Jeśli jesteś bacznym obserwatorem przyrody – w tym miejscu, położonym blisko charakterystycznych dla Józefowa i okolic borów sosnowych – zauważysz zupełnie inny typ lasów. Są to lasy łęgowe, w których zwracają uwagę głównie klony, topole, wierzby, olsza oraz wiązy.

Cenne przyrodniczo są też rozliczne gatunki należące do świata zwierząt. Uwagę zwracają przede wszystkim ptaki: mewy, rybitwy, czaple, kaczki, kormorany… Co bardziej wytrwali i wnikliwi miłośnicy skrzydlatej społeczności, mogą tu nawet przy odrobinie szczęścia spotkać bielika.

Józefów i okolice to idealne miejsce do wypoczynku – jeśli chcesz się wyciszyć i pobyć sam na sam z przyrodą, ale również wtedy, gdy zastanawiasz się jak aktywnie i niebanalnie przywitać zbliżającą się wiosnę w gronie rodziny i przyjaciół.

Jeden komentarz o “Szukasz chwili wytchnienia? Przyjedź do Józefowa

  1. 30% terenów zielonych w miejscowości robi wrażenie. Myślę, że jest nie doskonałe miejsce na camping i odłączenie się od świata zewnętrznego.

Comments are closed.