Pierwsze spotkanie rządu premiera Mateusza Morawieckiego – perspektywa wotum zaufania

Pierwsze spotkanie rządu premiera Mateusza Morawieckiego – perspektywa wotum zaufania

Wtorek był dniem symbolicznym dla nowego rządu pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, kiedy to odbyło się ich inauguracyjne posiedzenie. Premier Morawiecki ma teraz przed sobą 14-dniowy termin na wygłoszenie swojego expose. Niemniej jednak, wyniki sejmowe sugerują, że zdobycie wotum zaufania będzie trudnym zadaniem.

Kancelaria premiera udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcie z pierwszego spotkania gabinetu Morawieckiego, dokumentując tym samym początek nowej kadencji.

Prezydent Andrzej Duda przeprowadził ceremonię zaprzysiężenia rządu w dniu poprzednim, czyli w poniedziałek. Decyzja ta nie spotkała się z aprobatą nowej większości parlamentarnej, która otwarcie krytykuje tę decyzję. Określają oni próbę utrzymania rządów przez Morawieckiego jako „teatr” i „kabaret”. Partia Prawo i Sprawiedliwość nie posiada obecnie większości w Sejmie, a żadna z innych partii nie jest gotowa do koalicyjnego porozumienia z PiS.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika rządu, Mateusz Morawiecki ma zamiar wygłosić expose w Sejmie 11 grudnia. Tego dnia, premier będzie starał się o zdobycie wotum zaufania dla swojego rządu.