Ujawnienie nielegalnego arsenału z II wojny światowej: Policja zabezpiecza broń i materiały wybuchowe w Józefowie

Ujawnienie nielegalnego arsenału z II wojny światowej: Policja zabezpiecza broń i materiały wybuchowe w Józefowie

W miniony piątek, Komenda Powiatowa Policji z Józefowa ujawniła informacje na temat odkrycia zabytkowego i nielegalnego arsenału z okresu II wojny światowej, znalezionego na jednej z prywatnych posesji w województwie mazowieckim. Wśród bezpiecznie zabezpieczonych przedmiotów znalazły się między innymi karabiny, naboje artyleryjskie, materiały wybuchowe o masie 2,5 kg, granaty oraz przeciwpancerny pocisk artyleryjski.

Zdobyte przez policję informacje dotyczące nielegalnego składowania broni pochodzą od funkcjonariuszy pracujących pod przykryciem w otwockim środowisku przestępczym. Ustalili oni, że pewien 47-letni mężczyzna posiada w swoim domu nielegalnie gromadzone artefakty wojskowe. Po dotarciu na miejsce, na posesji mężczyzny odnaleziono dwa karabiny datowane na czas II Wojny Światowej. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany – przy nim znaleziono także marihuanę i haszysz o łącznej masie ponad 11 gramów. To spowodowało, że na miejscu rozpoczęto dokładne przeszukanie.

Obecność na terenie posesji licznych materiałów wybuchowych wymagała wezwania specjalistów z Sekcji Minersko-Pirotechnicznej SPKP Warszawa, którzy zadbali o bezpieczne zabezpieczenie potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. W akcję zaangażowany został również pies szkolony do wykrywania substancji wybuchowych. Dzięki wspólnym wysiłkom, funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli dwa karabiny, kluczowe części broni palnej takie jak: dwa pasy amunicji (54 i 14 sztuk), 94 sztuki różnego rodzaju amunicji, lufy do różnych typów broni, trzy granaty moździerzowe, przeciwpancerny pocisk artyleryjski oraz dwa naboje artyleryjskie. Dodatkowo, na miejscu znaleziono 2,5 kg miotającego artyleryjskiego prochu bezdymnego oraz inne materiały wybuchowe.