Rafał Trzaskowski inicjuje społeczne konsultacje na temat nocnej sprzedaży alkoholu w stolicy

Rafał Trzaskowski inicjuje społeczne konsultacje na temat nocnej sprzedaży alkoholu w stolicy

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podjął decyzję o przeprowadzeniu społecznych konsultacji dotyczących sprzedaży napojów alkoholowych po zmroku w stolicy Polski. Ta decyzja była motywowana wynikami badania z 2023 roku, przeprowadzonego przez Barometr Warszawski, z którego wynikało, że 60 proc. warszawiaków popiera ograniczenie sprzedaży alkoholu między godziną 22 a 6 rano.

Podczas wielu spotkań Trzaskowskiego z mieszkańcami miasta, często padało pytanie o tzw. nocną prohibicję w stolicy. Ludzie skarżyli się na głośne imprezy i nieprzyjemne incydenty mające miejsce pod całodobowymi sklepami monopolowymi w Warszawie, których liczba zbliża się już do 400. Do tych obaw dołączyli również aktywiści z grup takich jak Miasto Jest Nasze i Porozumienie dla Pragi, domagając się interwencji Rady Warszawy i lokalnego urzędu miasta.

W odpowiedzi na te problemy, pod koniec poprzedniego roku urząd miasta przeprowadził badanie zwane Barometrem Warszawy. Badanie to miało na celu zbadanie opinii mieszkańców miasta na temat ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Wyniki były wyraźne – 60 proc. badanych opowiadało się za takim ograniczeniem, wśród nich 18 proc. było zdecydowanie za. Tylko 11 proc. było całkowicie przeciwnych takim zmianom, a 21 proc. odpowiedziało „raczej nie”. Dodatkowo, 7 proc. ankietowanych nie byli jeszcze pewni swojego stanowiska.