Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają o gwałtownych burzach w województwie mazowieckim

Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają o gwałtownych burzach w województwie mazowieckim

Zgodnie z oficjalnym komunikatem wydanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w niedzielę, 5 maja, na terenie województwa mazowieckiego, zwłaszcza w rejonie Płocka, możliwe są intensywne burze. Zagrożeniem może być również silny wiatr oraz potencjalny grad. Już od porannych godzin RCB zwraca uwagę na te zagrożenia, szczególnie dla osób, które powracają do domów po majówkowych wyjazdach.

Centrum nie wyklucza też, że niekorzystne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na poziom rzek, powodując ich wzrost i wahania. W związku z tym ostrzeżenia dotyczą nie tylko możliwości wystąpienia burz i silnego wiatru, ale także ewentualnych problemów związanych z lokalnymi rzekami.

Podkreślono to również w wysłanym przez RCB SMS-ie o treści: „Uwaga! Dziś (05.05) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.

Sytuacja meteorologiczna na zakończenie długiego weekendu majowego wydaje się niekorzystna. Przewiduje się, że burze mogą mieć miejsce w różnych częściach regionu, a niektóre z nich mogą przynieść nawet do 30 mm opadów deszczu oraz porywy wiatru do 100 km/h. W pojedynczych przypadkach możliwe są także opady gradu. Zagrożenie zostało ocenione na trzystopniowej skali, gdzie 3 oznacza największy stopień zagrożenia.