Koniec działalności Przystanku Józefów

Koniec działalności Przystanku Józefów

Kończy się ważny etap pomocy Ukraińcom

Od końca lutego 2022 r. – pośrednio – również Polska musiała się zmierzyć z kryzysem związanym z napaścią Rosji na Ukrainę. Od pierwszych godzin po ataku narastała fala uchodźców zza wschodniej granicy.

Trudno było przygotować się na taką ewentualność i spełnienie się najgorszych scenariuszy dotyczących konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, mimo, a może właśnie dlatego, że tlił się od co najmniej kilku lat i dotyczył głównie wschodnich regionów ukraińskich.

Ostatecznie przez zaledwie kilka tygodni do Polski trafiło kilka milionów osób w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Gdyby nie olbrzymia mobilizacja całego polskiego społeczeństwa i bardzo duża hojność – nie byłoby możliwe udzielenie efektywnej i wielopłaszczyznowej pomocy.

Taką mobilizacją wykazała się także społeczność Józefowa i okolic, która świadczyła pomoc m.in. za pośrednictwem tzw. Przystanku Józefów. Dziś sytuacja jest na tyle stabilna, że wielu uchodźców decyduje się też na powrót do rodzinnego kraju, w związku z tym zdecydowano o zakończeniu tej formy pomocy.

Podziękowania dla zaangażowanych mieszkańców Józefowa

Władze miasta wyrażają podziękowanie za bardzo duże zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do punktu przez wiele dni trafiała każda potrzebna pomoc – żywność, odzież, środki higieniczne, czy też różnego rodzaju sprzęt RTV/AGD.

Obecnie Przystanek Józefów zakończył działalność, w związku z tym prowadzone są prace mające na celu uporządkowanie różnych kwestii organizacyjnych.

Jedną z nich jest m.in. oddanie sprzętu, który służył uchodźcom – osobom, które go przekazały. Mogą się już zgłaszać po jego odbiór.

Nie wszystkie formy pomocy zostaną zakończone. Działać będzie np. do odwołania punkt wydawania żywności oraz środków higienicznych (w Domu Świętego Józefa przy kościele) oraz Przystanek Odzież (w Szkole Podstawowej numer 2).