Rozwój czytelnictwa w Józefowie

Rozwój czytelnictwa w Józefowie

Dotacja dla placówek oświatowych

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest z powodzeniem realizowany od kilku lat w gminach na terenie całej Polski. Również Józefów bierze w nim czynny udział. Kilka dni temu miasto otrzymało dofinansowanie w ramach kolejnej edycji programu, dzięki czemu będzie mogło realnie wesprzeć stan czytelnictwa, przede wszystkim dzieci.

Środki pochodzące z rządowego programu, w wysokości niemal siedemnastu tysięcy złotych, zostaną rozdysponowane między placówki edukacyjne, w tym Szkołę Podstawową Nr 3 oraz dwa miejskie przedszkola.

Dofinansowanie ma charakter celowy i środki przyznane z jego budżetu muszą być odpowiednio spożytkowane. W tym przypadku cel jest oczywisty – placówki nabędą określone tytuły oraz różne pomoce naukowe, które mają służyć kluczowemu założeniu programu – a więc aktywnemu rozwojowi czytelnictwa.

Nowe książki i nie tylko

Jakie nowości pojawią się w szkolnej bibliotece, jakie pomoce i nowe wyposażenie posłużą młodym czytelnikom zarówno w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym, którzy będą chętni korzystać z zasobów bibliotecznych?

Do bibliotek SP Nr 3 w Józefowie trafią między innymi różne nowości wydawnicze, które nie są podręcznikami do poszczególnych klas. Jak można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej miasta – przy zakupach szczególnie uwzględnione zostaną tytuły historyczne, w tym dotyczące historii najnowszej, m.in. historii Polski XX wieku.

Biblioteka szkolna wzbogaci się także o zestaw lektur, a wszystkie książki będą kupowane zarówno w formie tradycyjnej (papierowej), jak i na innych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem młodych czytelników, nośnikach.

W bibliotece pojawi się również nowy sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz typowe dla placówki bibliotecznej meble, takie jak regały, szafy itp.

Z kolei w przedszkolach znajdą się nowości wydawnicze adresowane do dzieci kilkuletnich.

Środki z programu zostaną również przeznaczone na organizację różnych wydarzeń związanych z promocją czytelnictwa, w tym konkursy, wystawy i spotkania autorskie.