Bezpieczny relaks nad wodą

Bezpieczny relaks nad wodą

Zanim wejdziesz do wody…

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, nastało już lato, a więc najlepszy sezon na relaks nad wodą. Przed nami co najmniej kilka tygodni czynnego wypoczynku. Niezależnie od tego jaki akwen wybierzemy, czy będzie to morze, jezioro, czy rzeka – podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązują wszędzie.

Nie są one trudne do zapamiętania i wdrożenia, jednak coroczne wakacyjne statystyki dotyczące utonięć pokazują, że nadal warto je przypominać. Co zrobić, żeby letni wypoczynek nie zakończył się tragedią dla nas samych albo kogoś bliskiego? Warto zapamiętać porady, które tuż przed wakacjami publikują m.in. strażacy.

Są one bardzo ważne, m.in. dla mieszkańców takich miejscowości jak Józefów, która stwarza naturalne i świetne warunki do takiego wypoczynku. Oczywiście tym naturalnym skarbem jest Świder, z jego ciekawą linią brzegową i plażami, dzięki którym miasto już w okresie międzywojennym było ulubionym kurortem Warszawiaków.

Należy jednak pamiętać, że na rzece w okolicach Józefowa nie ma żadnego oficjalnego kąpieliska, które byłoby w szczególny sposób chronione, dlatego korzystając z niewątpliwych uroków letnich rzeki Świder, zachowajmy zdrowy rozsądek, co czasem, gdy temperatura sięga ponad trzydziestu stopni, nie jest łatwe.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych osób

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z kąpieliska, które byłoby nadzorowane przez WOPR, musimy być jeszcze bardziej ostrożni, gdy wchodzimy do wody.

Po pierwsze – zwracajmy uwagę na to jak wygląda akwen, nie decydujmy się na zażywanie kąpieli na terenach żwirowisk, glinianek, stawów, o których niczego nie wiemy – jaka jest np. struktura ich dna, jak są głębokie, co może się znajdować w wodzie itp. Takie obiekty, niestety, zazwyczaj mają swoją tragiczną historię związaną z utonięciami.

Nigdy nie wchodźmy do wody w miejscu, które oznakowano jako zakazane do kąpieli. Na pewno nie uczyniono tego bez powodu i zdecydowanie nie sprawdzajmy sensowności takiej decyzji!

Jeśli wchodzimy do wody, a na brzegu i w wodzie znajduje się wiele osób, poprośmy choć jedną z nich tym, żeby nas w trakcie kąpieli obserwowała. Jeśli sami sprawujemy nadzór nad inną osobą, szczególnie dzieckiem – nigdy, nawet na moment nie spuszczajmy jej z oka. W wodzie wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii.

Nigdy przed wejściem do wody ani w upale nie spożywajmy alkoholu, nawet niskoprocentowego piwa! Wiele osób przez takie zachowanie straciło życie.

Nie pływajmy w wodzie, której temperatura jest zbyt niska (czyli kilkanaście stopni). Nie skaczmy do wody, nie przebywajmy w niej zbyt długo. Nigdy nie kąpmy się podczas burzy.

Więcej informacji, które przydadzą się szczególnie dzieciom znajdziesz w specjalnej grze przygotowanej przez Urząd Miasta Józefowa, udostępnionej w pliku pdf.

Zapoznaj się z raportem wskazującym niebezpieczne miejsca do kąpieli na terenie Mazowsza.