Najciekawsze szlaki turystyczne

Najciekawsze szlaki turystyczne

Jozefów leży na pograniczu dwóch krain. Środkowe Roztocze i Kotlina Sandomierska sprzyjają zarówno pieszym wędrówkom, jak i rowerowym przejażdżkom. Nie bez powodu wyznaczono tu kilka szlaków turystycznych, o zróżnicowanej długości oraz poziomach trudności. Każdy turysta, jak i mieszkaniec z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Poniżej w kilku słowach prezentujemy najciekawsze walory powstałych nie tak dawno tras.

Roztocze Środkowe i szlak geoturystyczny

To fantastyczny pomysł na niejedną wędrówkę. Cały szlak ma długość 68 kilometrów i przebiega przez bardzo interesujące pod względem walorów geologicznych regiony. Co ciekawsze wyznaczona trasa nie wymaga zapętlania, co w praktyce oznacza możliwość przemierzenia całej odległości bez odwiedzania tych samych miejsc. Stwarza to możliwość jeszcze lepszego poznania istotnych z punktu widzenia historii miejsc, jak i obcowania z przyrodą w najlepszym wydaniu. Oczywiście można podzielić go na mniejsze odcinki, które szczegółowo opisaliśmy poniżej. Do najważniejszych atrakcji w tym regionie zalicza się: nieczynne już sztolnie, kamieniołomy, pracownie rzeźbiarskie oraz wiele pomników pamięci, szczegółowo opisanych dzięki obecności niewielkich tabliczek.

Szlak ziemi Józefowskiej

Liczy długość 42,5 km trasy puszczonej w samym sercu Puszczy Solskiej. Po drodze turyści mogą napotkać liczne miejsca pamięci narodowej oraz pomniki przyrody, które nie zależnie od pory roku zachwycają swoim pięknem. Na całym odcinku znajduje się tzw. mała infrastruktura a więc niezbędne ławeczki, miejsca na odpoczynek, zaparkowanie rowerów czy kosze na śmieci.

Szlak Krawędziowy

To droga oznaczona czerwonym kolorem. Odcinek Zwierzyniec – Józefów – Susiec można pokonać samochodem (wynosi 224 km). Na jeden z piękniejszych fragmentów obejmujących 30 kilometrową trasę Zwierzyniec – Józefów potrzeba średnio 7 h. To fantastyczna przygoda dla miłośników pobytu na łonie natury.

Szlak im. Aleksandry Wachniewskiej

To droga oznaczona zielonym kolorem, co oznacza, że jest dość prostą trasą. Łączna długość odcinka wynosi  67 kilometrów. Niestety część trasy zajmuje droga piaszczysta. Warto uzbroić się w cierpliwość i przeznaczyć na nią trochę więcej, niż zakładany czas.