Czy wiesz jak postępować z dzikiem? W Józefowie jest ich coraz więcej!

Czy wiesz jak postępować z dzikiem? W Józefowie jest ich coraz więcej!

Miasta położone blisko terenów leśnych w dzielnicach i miastach położonych blisko Warszawy, w ostatnich latach przeszły przez program odbudowywania populacji dzików. Przynosi to pozytywne efekty i zwierząt w lasach jest zdecydowanie więcej. Przeczytaj jak zachować się w przypadku, gdy spotkasz dzika na leśnej ścieżce.

Przede wszystkim nie panikuj. Jeżeli zauważyłeś dzika, a on jeszcze nie zobaczył cię, spokojnie oddal się z tego miejsca. Wykonywanie gwałtownych ruchów oraz krzyki są absolutnie zakazane. Gdy dzik cię zauważył i doszło do kontaktu wzrokowego, postaraj się zachować spokój. W tym przypadku najgorsze co możesz zrobić, to zacząć uciekać. To z kolei może sprowokować dzikie zwierze do ataku.

Aby przepłoszyć dzika, absolutnie nie klaskaj ani nie wykonuj szybkich ruchów rękami, stojąc w miejscu. Pod żadnym pozorem również nie wolno gonić dzika czy szczuć na niego psa. W takim przypadku zwierze może zachować się jeszcze bardziej agresywnie.I najważniejsza rzecz, absolutnie nie wolno dokarmiać tych leśnych przyjaciół. Oni sami zadbają o swoje pożywienie.