„Wyspa Zieleni” w Józefowie

„Wyspa Zieleni” w Józefowie

Projekt z Józefowa zostanie zrealizowany

Józefów, podobnie jak inne miasta z województwa mazowieckiego, uczestniczył w popularnym projekcie, jakim jest Budżet Obywatelski Mazowsza. Koncepcja budżetu jest wzorowana na równie popularnych miejskich budżetach obywatelskich, dotyczy jednak większego obszaru.

W tym roku józefowski projekt reklamowało hasło „Wyspa Zieleni”. Gdzie taka wyspa miałaby powstać i komu służyć – nietrudno się domyślić.

Choć Józefów jest miastem, w którym na brak terenów zielonych nie można narzekać, to jednak cennych dla mieszkańców (nie tylko ludzi), gatunków roślin, nigdy za wiele.

Zieleń miejska pełni nie tylko funkcje dekoracyjne i pozytywnie wpływa na estetykę przestrzeni, ale również, a może przede wszystkim – jest realnym „wsparciem” dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły czy trzmiele, które są gatunkami zagrożonymi ze względu na coraz mniejsze areały, z których mogą korzystać i stosowanie niektórych nawozów sztucznych.

Dzięki łąkom, które powstają nawet w centrach największych miast i innym zieleńcom miejskim, choć w niewielkim stopniu oddajemy przyrodzie, to, co nie zawsze potrzebnie jej wzięliśmy.

Kolejny sukces Józefowa

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza okazało się bardzo udane dla Józefowa, warto jednak przypomnieć, że nie jest to odosobniony sukces, ponieważ także w roku ubiegłym projekty pochodzące z tego miasta znalazły się w gronie zwycięzców głosowania.

W roku 2021 powodzeniem cieszyły się dwa zgłoszone przez Józefów projekty, które dotyczyły poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W tym roku głosowanie zdecydowało o tym, że już niedługo w mieście powstanie tytułowa „Wyspa Zieleni”, którą stanie się jedno z józefowskich rond, a konkretnie Rondo im. Andriollego – zostanie ono obsadzone wieloma gatunkami cennych pod względem ekologicznym roślin, dzięki czemu miasto będzie jeszcze bardziej zielone i kolorowe.

Zobacz jak polskie miasta inwestują w zieleń i rekreację!