Plan ochrony parku Ujazdowskiego i Osiedla Jazdów

Plan ochrony parku Ujazdowskiego i Osiedla Jazdów

Miasto ma w planach opracowanie dokumentu planistycznego, który będzie skupiał się na ochronie i zachowaniu parku Ujazdowskiego i sąsiadującego z nim Osiedla Jazdów. Władze miejskie dają zapewnienia, że kluczowym celem tego przedsięwzięcia jest konserwacja charakterystycznych domków fińskich oraz utrzymanie istniejącej przestrzeni zielonej.

Planowany projekt ma obejmować obszar o powierzchni 30,5 ha, graniczący ze Skarpą Warszawską, Trasą Łazienkowską oraz ulicami Piękną i Górnośląską. To właśnie na tym terenie znajduje się unikalne miejsce – zielona ostoja z niskimi, drewnianymi domkami, które powstały w stolicy tuż po II wojnie światowej. Pierwszymi mieszkańcami około 90 takich domów byli pracownicy Biura Odbudowy Stolicy – ludzie odpowiedzialni za odtworzenie architektury Warszawy.

Aktualnie, mniej niż jedna trzecia tych domków przetrwała do naszych czasów. Działają one jako centrum działań społecznych i kulturalnych, służąc jako miejsce organizacji różnorodnych warsztatów, koncertów czy debat. Niektóre z nich są nadal zamieszkane. Jak zaznacza Bartosz Rozbiewski, pełniący obowiązki dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, domki fińskie to także nieocenione dziedzictwo fińskiej architektury drewnianej z lat czterdziestych XX wieku.