Skorzystaj z dofinansowania – usuń azbest ze swojego otoczenia

Skorzystaj z dofinansowania – usuń azbest ze swojego otoczenia

Dodatkowy nabór wniosków

Jeśli do tej pory w swoim otoczeniu masz azbest – skorzystaj z oferty Miasta Józefowa i złóż wniosek o dofinansowanie usunięcia tego niebezpiecznego materiału, z pożytkiem dla siebie, swojej rodziny i środowiska naturalnego.

Nie od dziś wiadomo, że azbest stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wykazuje m.in. działanie kancerogenne, może również powodować inne problemy zdrowotne. Niestety, skutki przebywania, szczególnie permanentnego, w miejscu, w którym znajduje się azbest, pojawiać się mogą w różnym czasie i nie zawsze jesteśmy w stanie łączyć skutków właśnie z takim czynnikiem, jakim jest azbest.

Ponieważ na co dzień nie odczuwamy np. przykrego zapachu, który byłby emitowany przez produkty, w których występuje ten związek, wiele osób w całej Polsce rezygnuje z pozbycia się takich przedmiotów, nie odczuwając zagrożenia.

Największym problemem, jeśli chodzi o obecność azbestu, jest eternit. Z powodu uniwersalności oraz konkurencyjnej ceny, w Polsce, przez wiele lat używano go jako alternatywy dla dachówki czy blachy albo innych pokryć dachowych i to właśnie z budynków najczęściej jest usuwany.

Warto skorzystać z dotacji

Eternitem pokrytych jest nadal zbyt wiele budynków w całym kraju. Są to zarówno domy mieszkalne, jak i budynki gospodarcze. I w jednych, i w drugich przebywają osoby lub zwierzęta, którym azbest szkodzi.

Warto zatem jak najszybciej pozbyć się azbestu, nawet jeśli nie jesteśmy do tego jeszcze zobligowani upływającym terminem, który został już ustalony. Wyznaczono datę, do której wszyscy są zobowiązani do usunięcia wyrobów azbestowych – jest to 31 grudnia 2032 r.

Czym prędzej jednak zrezygnujemy z azbestu, tym lepiej i dla nas, i dla otoczenia. Warto więc skorzystać z takich możliwości, jaką mieszkańcom Józefowa dał miejscowy samorząd. Na podobne wsparcie mogą liczyć mieszkańcy wielu miast w całej Polsce, m.in. Legnicy. 

Ogłoszono właśnie dodatkowy nabór wniosków o dotację, które będą przyjmowane do 30 września 2022 r. Na ten cel przeznaczono łącznie sumę piętnastu tysięcy złotych.

Dotacje zostały wprowadzone uchwałą Rady Miasta Józefowa z października 2020 r.