Akcja szczepienia lisów – do końca listopada 2021 r.

Akcja szczepienia lisów – do końca listopada 2021 r.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie w okolicach Józefowa

Od połowy do końca listopada 2021 r. trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki są zrzucane przez samolot w okolicach Józefowa. Taka forma podania preparatu jest najefektywniejsza, o ile mieszkańcy terenów, gdzie akcja jest prowadzona, zachowają się racjonalnie, czyli zgodnie z zaleceniami.

Dlaczego jest to ważne? Musimy pamiętać o tym, że zwierzęta wolno żyjące, takie jak lisy, w sposób szczególny wyczuwają zapach człowieka, jeśli zostanie on naniesiony na szczepionkę, wówczas lis ją ominie.

Stąd tak istotne jest zachowanie pewnych reguł, dotyczących zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych, głównie psów oraz kotów.

Jeśli podana zostanie informacja, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania będzie prowadzona akcja szczepienia lisów, pamiętajmy o tym, żeby nie wypuszczać z domów psów albo prowadzić je na smyczy. Koty powinny pozostawać w domu.

Co zrobić, żeby akcja okazała się skuteczna?

Zrzucanie preparatów przeznaczonych dla lisów prowadzone jest na tych terenach, które są przez nie najczęściej odwiedzane. Zazwyczaj są to lasy, łąki oraz pola. Szczepionki nie są wyrzucane w pobliżu miejsc zamieszkanych oraz akwenów wodnych.

Podczas aktualnie realizowanego programu zrzuconych zostanie łącznie trzydzieści dawek w przeliczeniu na jeden kilometr kwadratowy.

Po czym poznać szczepionkę? Jest to charakterystyczny krążek koloru zielono-brązowego, który można wyczuć po specyficznym i intensywnym zapachu rybnym.

Pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać. Spowoduje to, że stanie się ona bezużyteczna. Jeśli jednak z jakiegoś powodu  wejdziemy w bezpośredni kontakt z pakietem szczepionkowym i zaobserwowaliśmy np. ranę na skórze, przemyjmy to miejsce wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem.

Akcja jest realizowana w zależności od warunków pogodowych, dlatego możliwe są pewne zmiany w pierwotnym harmonogramie. Warto pamiętać, że środki ostrożności należy zachować w terminie do dwóch tygodni od wyłożenia preparatów.