Józefowski projekt w konkursie PAP – „Inwestycja z perspektywą”

Józefowski projekt w konkursie PAP – „Inwestycja z perspektywą”

Remontowany świdermajer z szansą na tytuł

Świdermajery były i powinny nadal być chlubą architektoniczną kilku mazowieckich miejscowości. Nie bez powodu kojarzone są przede wszystkim z Otwockiem, czy Józefowem. Piękne, drewniane wille były prawdziwą ozdobą podwarszawskich miejscowości wypoczynkowych w okresie przedwojennym. Po wojnie, niestety, ulegały coraz większemu zniszczeniu.

To niepowetowana strata dla kultury materialnej Mazowsza, dlatego w ostatnich latach różne podmioty podejmują wysiłek szczegółowej renowacji tych architektonicznych pereł. Dzięki zaangażowaniu władz Józefowa jedna z takich willi – „Frankówka” – odzyskuje właśnie swoją świetność.

Projekt został zauważony przez organizatorów konkursu „Inwestycja z perspektywą” i znalazł się wśród kandydatów do tego tytułu.

Willa, która znajduje się przy ulicy Wyszyńskiego w Józefowie, będzie już od przyszłego roku służyć miastu jako Dom Nauki i Kultury. Piękno architektury – zarówno samej bryły, jak i jego wnętrz – z pewnością będzie sprzyjać rozwojowi wielu talentów. Samo przeznaczenie budynku będzie zatem miało wiele wspólnego z tematem konkursu.

Głosowanie już trwa

Jeśli zależy nam na tym, żeby józefowska inwestycja wygrała konkurs organizowany przez Polską Agencję Prasową – warto oddać na nią głos. Można to uczynić za pośrednictwem strony konkursowej – Europapapnews.pap.pl. Osoby zainteresowane oddaniem głosu mają na to czas do 31 grudnia 2021 r.

Trzy projekty, które uzyskają najwięcej głosów zostaną opisane na stronach PAP. Zwycięzca otrzyma szczególną nagrodę, która będzie się wiązała z atrakcyjną promocją. Zostanie odwiedzony przez reportera PAP, który stworzy wideorelację z nagrodzonego miejsca. Materiał znajdzie się na stronach Polskiej Agencji Prasowej.

Józefowski świdermajer jest remontowany i modernizowany od 2014 roku. Całkowity koszt inwestycji przekracza sumę dziewięciu milionów złotych. Prace mają potrwać jeszcze przez jedenaście miesięcy. „Frankówka” od 2018 r. wpisana jest do rejestru zabytków.

Konkursy mogą stanowić istotną zachętę oraz promocję dla udanych projektów architektonicznych, mających na celu renowację obiektów zabytkowych – stąd również coraz większa ich popularność.